דולה

דולה (תומכת לידה)- "הלידה היא אחד הרגעים המופלאים בחייך. בין אם תלדי בבית חולים או בבית, עם אפידורל או בלי... לבחור באמת כיצד את רוצה להביא חיים אל העולם, ולחוות את הלידה בדרך הנכונה ביותר עבורך." (מתוך "לידה פעילה", ג'נט בלאסקאס) 

 

משחר ההיסטוריה נשים עזרו לנשים ללדת. כיום עדיין ניתן לראות זאת בחברות שבטיות ובאיזורים שהקידמה עדיין לא דרכה בהם. בחברות המערביות בימינו  אפשר לראות מגמה של חזרה לטבעי., לאמונה ביכולת שלנו הנשים ללדת ללא התערבות מתוך תחושת ביטחון שאנו יכולות לסמוך על גופנו ועל האינסטינקים שלנו . אם רק נאפשר לאישה היולדת מרחב פיזי ורגשי הנחוץ לה, תמיכה והקשבה , מילה טובה של עידוד ולעיתים גם עזרה פיזית אם נדרש, נאפשר להן ללדת כרצונן, יהיו להן חוויות לידה חיוביות , מעצימות ומלאות הורמוני אהבה שיקלו עליהן מאוד בתקופה הראשונית שלאחר הלידה וישאירו טעם של עוד...

 

תפקידה של הדולה הוא לתמוך באישה הכורעת ללדת תוך כדי מתן מרחב ופרטיות לו זקוקה היולדת. היא יכולה לעסות בשמן את הכתפיים, הגב ואיזור הסקרום. לעסות את כפות הרגליים ובכך לאפשר צירים סדירים כאשר האישה מאולחשת.לעזור לאישה למצוא תנוחות שיכולות להקל עליה את כאבי הצירים ולעזור בביסוס הראש בתעלת הלידה. הדולה יכולה להניע את היולדת במידה והיא פסיבית. להגיש לה משהו לשתות , להרגיע ולעודד  אותה (להרגיע את בן הזוג אם צריך), לאפשר לה/להם  פרטיות, לעזור לה לרדת מהמיטה או להתהלך בחדר , להזכיר לה לנשום וליצור א-סימטריה של האגן תוך כדי ישיבה על כדור פיזיו או על מזרון, שרפרף או מיטה..לקרוא למיילדת בזמן אמת ושוב להזכיר ליולדת לנשום תוך כדי הלחיצות...

 

ליווי הריון ולידה- הריון זוהי תקופה בחיי האישה שיכולה להיות מהנה ומעצימה ויכולה גם להיות לא פשוטה נפשית ופיזית. מנסיוני כאישה הרה וכמטפלת בנשים הרות, טיפולי המגע יכולים להקל מאוד בתקופה זו. לשחרר את כל המתח והעומס המנטאלי והפיזי שמצטבר ומפריע לתפקוד היומיומי. להקל על מגוון של תחושות ותסמונות הריון כגון בחילות, הקאות, עייפות, בצקות, כאבי גב תחתון, מתח בשכמות ובכתפיים, כאבי ראש, נפיחות ברגליים ובידיים, צרבות וכדומה..

 

סיפור לידותיי >>

 

תמיכה באישה ההרה

בראיה הכוללת שלי,  הטיפול במגע וחיזוקה של ההריונית לקראת הלידה, הוא חלק בלתי נפרד מתפקידה של הדולה וחשוב מאוד ליצירת קשר טוב ואמון בין היולדת לדולה. אני רואה בטיפולי מגע חשיבות מאוד גדולה להכנתה של ההריונית לקראת הלידה מבחינה פיזית ונפשית. ככל שהאישה מוכנה ללידה , משוחררת ממתח ואם תחושת ביטחון בגופה וביכולותיו וככל שתסמוך ותרגיש בנוח עם מלוויה, יהיה לה קל יותר להתמודד ולהכיל את צירי הלידה. אני מלווה נשים בתהליך ההיריון דרך טיפול במגע והקשבה ללב.  חיזוק פיזי ואנרגתי, טיפול בבעיות ספציפיות כגון: בחילות, צרבות,  כאבי גב ואגן, כאבי ראש וצוואר, עצירות, מצבי רוח, עייפות, סטרס, קשיי הירדמות ועוד. כמו כן, במידת הצורך, אני ממליצה על תוספי תזונה ותזונה ספציפית המותאמת למצב האישה. 

 

בסמוך ללידה  ובמידת הצורך, אני מזמינה את האישה ההריונית, לטיפול במגע שיאפשר קידום צירים אפקטיביים, בעזרת טכניקות שונות כגון נקודות לחיצה מתורת השיאצו והרפלקסולוגיה, שימוש בכדור פזיו, נשימות, דמיון מודרך, עיסוי ארומתרפי וכדומה.

 

במהלך הלידה אני נעזרת  באמצעים טבעיים לשיכוך הכאב, כגון : עיסוי הסקרום הגב הכתפיים והרגליים, נקודות לחיצה ורפלקסולוגיה, שימוש בקול ובנשימות , כדור פיזיולוגי, תנוחות לקידום הלידה, דמיון מודרך וארומתרפיה.

 

תמיכה לאחר הלידה באם ובתינוק

לאחר הלידה, אני מזמינה אותך לקבל  עזרה ויעוץ בבעיות ספציפיות כגון: איחוי תפרים, פטמות סדוקות, כאבי גב,  טחורים, מצב רוח , תשישות , ועוד.

 

יתר על כן , אני מדריכה את ההורים הטריים, איך לעסות את תינוקם.   ההדרכה כוללת - מתן כלים וטיפים להתמודדות עם בעיות ספציפיות, כגון: קוליק, עצירות, גזים, חוסר שקט, עצבנות , קושי להרדם, בקיעת שיניים, כאבי אוזניים, חום , נזלת ושיעול.

 

 >> קישור לפרק 6 מתוך הספר: "יוגה לנשים" מאת גיטה ס. איינגאר >>

 

 

 

 

 

 

 

שלח
תודה רבה!
הטופס נשלח בהצלחה

שם:

שדה חובה

 

טלפון:

שדה חובה

 

דוא"ל:

שדה חובה

 

הודעה:

שדה חובה

 

צור קשר