חשיבות הקשר הראשוני  להסתגלות טובה יותר בעולם

שפת המגע הנה שפתו הראשונה של התינוק

זוהי דרכו הבראשיתית לתקשר עם העולם שמחוץ לרחם , ויש לכך משמעות ותפקיד מהותיים ביצירת הקשר הראשוני, שבין ההורה  לתינוק.

 

כאשר אתם מעסים את תינוקכם,  תוכלו להביע אהבה כלפיו ולתת מענה לצורך שלו במגע פיזי.

 

היבטים רגשיים

 

ישנן הוכחות מחקריות , כי במהלך העיסוי מתרחשת תגובה שרירית, הגורמת לשינוי רגשי.

כך שבזמן העיסוי תינוקכם חווה רגיעה, שמאפשרת לו לשחרר רגשות ולהשתחרר מטראומות וחרדות המיוחסות ללידה ולהסתגלות לסביבה החדשה והלא מוכרת.

 

ככל שתתמידו בעיסוי תינוקכם, כך יעמיק האמון בקשר ותיבנה תחושת ביטחון ביחסים ביניכם.

 

היבט נוסף הוא קשר העין שנוצר ונשמר במהלך העיסוי. ההורה מדבר אל התינוק , מחייך אליו, לעתים שר לו, מחבק ומנשק אותו והתינוק מגיב אליו.  כך נוצר קשר של אהבה.                                                  

 

עיסוי יומיומי מוריד את רמת הקורטיזון בדם ומזרז שחרור אנדורפינים- הורמונים המקלים על כאב. בדרך זו משתחרר המתח מגופו של תינוקך ומשתפרת הרגשתו הפיזית והנפשית .

 

היבטים גופניים

 

מבחינה גופנית, מערכת העצבים המרכזית מקבלת מעורו של התינוק מידע רצוף לגבי סביבתו המידית. כשאתם מעסים ומלטפים את עורו של תינוקכם, התחושה מועברת אל מערכת העצבים המרכזית שלו, וכך מתחילה שרשרת של תגובות פיזיולוגיות ורגשיות. מגע זה חיוני, ממש כמו הוויטמינים והחלבונים שתינוקכם מקבל, להתפתחותו התקינה. עיסוי על בסיס יומיומי מעודד שחרורם של הורמוני הגדילה מבלוטת יותרת המוח.

 

כמו כן, העיסוי מעורר את העצב הוואגי, האחראי על שחרור הורמונים משפרי עיכול כמו אינסולין וגלוקוז.

 

השפעת העיסוי על התפתחות מערכת השלד, הנה בכך שהעיסוי משחרר את השרירים ומאפשר תנועה חופשית וכך מעודד אותם את גמישותם והתחזקותם.

 

עיסוי כף הרגל מכין אותה לקראת הליכה, מגמיש ומחזק  את הקרסול , ומשחרר מתח שרירי כאשר התינוק מתחיל ללכת.

 

ערך מוסף נוסף בתנועתיות המפרקים הוא עידוד זרימת נוזל הלימפה, האחראי על סילוק פסולת מהגוף ושיפור תנגודת הגוף לדלקות. העיסוי פותח את הנקבוביות , מסלק רעלים ומשחרר הפרשת שמנים טבעיים המסככים ומגמישים את העור ועוזרים במניעת דלקות.

 

לעתים קרבות קצוות גופו של התינוק קרים , כיוון שמערכת כלי הדם עדיין אינה מפותחת. העיסוי עוזר להזרמת הדם מהקצוות של הגוף בחזרה אל הלב, וכך ראשו, כפות ידיו ורגליו מתחממים.

 

עיסוי כללי של כף הרגל וכף היד , משפר את זרימת הדם והאנרגיה לאברי הגוף ומעניק תחושת נינוחות ורוגע.


 

 

לאור כל זאת , ולאור המסורת עתיקת היומין של עיסוי התינוק, אנו מבינים שתינוקות זקוקים למגע .

 

המגע עם הקרובים לו חיוני להתפתחותו הפיזית והרגשית. חום הגוף האנושי נותן לו ביטחון.

זו הסיבה העיקרית לכך שתינוק מבקש שיחזיקו אותו על הידיים.

בחודשים הראשונים כל שהתינוק זקוק לו הוא קרבה גופנית להורה או לדמות מוכרת אחרת. לכן חשוב להיות קשובים לצורך זה . כך תינוקכם ירגיש בטוח יותר וכתוצאה מכך גם רגוע יותר.

 

 

כאן  המקום לציין ולהדגיש את חשיבות השימוש במנשא , שתפקידו , בין השאר,  להקל על העומס ולשחרר את ידיכם. ממש לאחר הלידה ובמשך תקופת חייו הראשונה,  אפשר לערסל את התינוק במנשא, וכשהוא גדל מעט אפשר להניחו בתנוחת בטן לבטן, רגלי צפרדע ועוד תנוחות המתאימות לשלב ההתפתחותי שהתינוק נמצא בו.

 

 

טיפים מעשיים  לעיסוי תינוקות

 

במהלך העיסוי, יקרה לעתים, שהתינוק יעדיף להיות על הידיים . במצב זה אפשר לעסות אותו כשהוא נשען על הכתף שלכם, יד אחת תומכת בו  והיד השנייה מעסה. אפשר גם להשתמש במנשא בד אלסטי (כריכות) תוך כדי העיסוי, כאשר התינוק נמצא בתנוחת בטן לבטן או רגלי צפרדע, ולעסות את התינוק בעודו נתמך ע״י המנשא.

 

כאשר אנחנו מתמקדים בעיסוי גבו של התינוק , נעבור עם כף היד, כשהיא מלטפת את זוקפי גבו , מהכתפיים עד לישבן בתנועות זורמות מלמעלה למטה מספר פעמים. נחזור על אותה פעולה ונגרוף  עם אצבעות כף ידינו לאורך גבו,  כאשר אנחנו מקפידים לעבור על שרירי הגב בלבד. בתנועות סיבוביות נעסה את השרירים העוטפים את כתפיו, מהאזור שקרוב לצוואר כלפי חוץ בתנועה רוחבית.

 

כדי לחזק את המערכת החיסונית, אפשר לעבור עם קצות האצבעות בטפיחות קלות, מאזור הכתפיים והשכמות לכיוון הגב התחתון.

אם נתמיד בשגרת העיסוי באופן יומיומי, במשך הזמן, התינוק ילמד להרפות את גופו, מערכת החיסון שלו תתחזק , ואיבריו הפנימיים יעבדו באופן חיוני וטוב יותר.

וחדשה לזרום לגופנו .

 

 

  << 8 סיבות למה כדאי לעסות את התינוק שלך<<

 

 קישור למאמרים על מנשאים

 

 ערסל ניענוח

 

 קישור למאמר בנושא התפתחות הילד<<

 

 

 

 

שלח
תודה רבה!
הטופס נשלח בהצלחה

שם:

שדה חובה

 

טלפון:

שדה חובה

 

דוא"ל:

שדה חובה

 

הודעה:

שדה חובה

 

צור קשר